19.9.2015

Feng shui bez člověka a času?

Nepřesné formy popularizace feng shui vedou k jeho nedůvěryhodnosti, protože ve stále větším počtu případů nenabízí řešení, která by lidem a vztahům mezi nimi pomohla. Někdy dokonce způsobují povrchní rady, které nepracují správně s konkrétním člověkem, jeho rodinou či firmou a vlivy času velice závažné problémy.

Poučky o prostoru, které vynechávají aktuální čas a konkrétního člověka, jsou mírně řečeno pro kočku. I když ani pro ni ne. Kočka se vyzná.

Čas

V dnešním pojetí vnímáme feng shui jako nauku o prostoru. To je tvrzení stejně pravdivé jako to, že fyzika je naukou o mechanice. Úplně stejnou váhu ve feng shui má čas. Ten je dokonce první, jangovou polovinou názvu feng (vítr = čas), teprve potom následuje jinové shui (voda = prostor).

Příklad:

Důležitost proměny působení prostoru díky času z pozitivního na negativní si dokážeme představit, když se v létě rozhodneme, že budeme odteď trávit odpolední odpočinek každý den v romantické provazové houpačce pod košatým dubem. To půjde jen po určitou dobu, neboť ve třicetistupňových mrazech tím ovšem ohrozíme samotnou naši existenci. V běžném životě máme výhodu, že mráz nás zažene domů okamžitě.

Chybné proměny prostoru se ovšem mohou projevit až za hodně dlouhou dobu. V knihách doporučovaná „fontána“ v oblasti hojnosti (sektor 4) může s proměnou času dojít k zaplavení domova, rodinných vztahů či rozplavení naší schopnosti soustředění. Pozor si na tuto oblast budeme muset dávat již v následujícím roce Kovové opice.

Člověk

Navíc skutečné a správně nazvané feng ren shui nám vedle častu strčí pod nos člověka (ren), který představuje celou jednu třetinu. Na vytracení se člověka z feng shui má dokonce čínská medicína svou diagnózu gui mei – bloudivý duch. A to rozhodně není příjemný stav.

Z tabulek, které nám zanechali staří Mistři, dokážeme odvozovat předpovědi počasí, zdravotní problémy, katastrofy, společenské události. Stejně tak se můžeme podívat na docela obyčejného človíčka, jeho vztahy v rodině či firmě a zeptat se feng ren shui na řešení jeho vlastních zájmů.

Příklad:

V Hongkongu musela mít ještě nedávno každá zamýšlená stavba či rekonstrukce schválení stavby Mistrem feng shui. Tito Mistři museli skládat obtížné zkoušky sestávající z posouzení několika projektů (obchodní centrum, tehcnická firma, rodinný dům, banka, park…). Posouzení muselo vycházet z konkrétních energetických výpočtů, vztahu zamýšlené stavby a uvažované funkce – tedy konkrétní majitelé a náplň u firmy, rodinný dům specifické rodiny se specifickými vlastnostmi. Musel být posouzen vztah k okolí i proměny stavby v čase.

Síla v prevenci

JÁ člověka se v průběhu času mění a jeho proměnu můžeme směrovat podle našich potřeb. Stejně tak ovšem můžeme směrovat JÁ jinového prostoru i JÁ jangového času.Hlavní síla feng ren shui je stejně jako u všech částí učení starých Mistrů v prevenci. Má nás dopředu informovat o možných problémech a nabídnout možnosti jejich předcházení.  To lze věrohodně pouze tehdy, když budeme vnímat všechna doporučení – tedy z pohledu času, člověka i prostoru.